Günde Bir Defa İngilizce İçerik Okumak

262 0

Bir dili öğrenme konusunda kendinize sık sık hatırlatmanız gereken püf nokta şudur: o dile maruz kalmak. Dile maruz kaldıkça, daha hızlı ve daha doğasında öğrenirsiniz dili. Bu noktada okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacak birçok web site var. Her gün binlerce içerik üreticisinin farklı farklı konularda yazdığı içeriklere göz atarken hem konuyla alakalı kullanılan kelimeleri hem de içerik kültürünün içerisinde dilin tüm yapılarına oldukça aşina olabilirsiniz. Günde bir defa İngilizce bir içeriği okumak için vaktinizi planlarsanız, bir ayın sonunda İngilizce kelime hazneniz büyümüş, okuma ve kavrama kabiliyetiniz artmış olacak. Yeni bir hobi kazanacaksınız ve İngilizce dili için öz güveniniz güçlenmiş olacak. Bu küçük adımı atarken size yardımcı olabilecek katalizör etkili web sitelere bir göz atalım.

 1. Essaydan başka şeylerde İngilizce yazılır: Medium
  İngilizce dersi duyanların en çok karşılaştığı şey sanırım Essay. Bugün Essay duymadan bir İngilizce eğitimi alan ya da hazırlık okuyan varsa oldukça az stresli bir dönem geçirmiş olduğuna kanaat getirebiliriz. Hatırlatmak gerekilir ki, bu dil ile sadece essay yazılmıyor. Birçok içeriği öyle güzel günlük İngilizce bilginizle okuyabilir, üstelik okudukça “Vay be ben hala unutmamışım bu işi” diyebilirsiniz ki… İşte Medium bu platformlardan biri. Şöyle diyelim, Medium, Twitter’ın kurucuları tarafından 140 karakter sınırına isyan eden kullanıcılarına özel oluşturduğu bir mikro blog sitesi. Özellikle Onedio gibi sosyal içerik platformlarından keyif alan biri iseniz, Medium tam da size göre bir içerik sitesi seçeneği olacaktır. Bu mikro blog sitesini okurken keyfinizden ödün vermiyor olacaksınız çünkü burada her tarza hitap eden içeriklere rast gelmek oldukça kolay. Bu platform ile bir çok güncel ve günlük konuşmalara dahil olabilecek konularda kolayca iletişim kurabilme şansınız olacağına şüphemiz yok. Medium, kendinizi güncel tutmak ve dile hakim olmak için iyi bir seçenek olarak listede yerini alıyor.
  Hızlıca blog yazılarına göz atmak için: Medium
 2. Her canlı bir gün stajı tadacak: The Balance Carrers
  Yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, ya da Türkiye’de her an büyük ölçekli bir şirkette kendimi staja başvururken bulabilirim diyorsanız bu platform tam size göre. The Balance Carrers platformu özellikle kariyer ve iş dünyası konusunda içerikler üreten niş bir platform. Bu platform sayesinde İngilizce olarak iş dünyasının kolayca karşılaşabileceğiniz birçok anahtar kelimenin kapısını açabilecek bir platform. Özellikle yurtdışında Erasmus, staj, yüksek lisans ya da lisans gibi konuları değerlendirenlerin muhakkak aklında bulundurması gereken bir platform olduğunu düşünüyorum.
  Bu platformda nasıl bir şeymiş diyenler için: The Balance Carrers!
 3. Bir sözlük kelimeleri yan yana getirince: Cambridge Blog
  İngilizce’yi dünyaya öğretme konusuna kendini adamış Cambridge Üniversitesi Yayınlarının ele aldığı bu blog, hızlı ve kısa içerikler barındırıyor. Bazen İngilizce’ye kazanılmış yeni kelimeleri bazen de popüler deyimleri öğrenirken buluyorsunuz kendinizi. Uzun uzun yazıları ben okuyamam diyorsanız, bu blog sayfasında bir Instagram postu açıklamasını okuma tadında İngilizce içerikler okuyabilirsiniz.
  Nasıl bir blog o diyenler için: Cambridge Blog
 4. Popüler kültür sevince: Ladbible
  Kendilerini sosyal medya ve eğlence yayıncıları olarak tanımlayan bir platform hayal edin. Günlük İngilizce tüketmek adına çok verimli okumalar yapılabilecek bir site olacağı aşikar. İşte Ladbible tam da bu aromada bir web site. Bu platform ile viral konulara ve trend başlıklara hızlıca hakim olabilirsiniz. Haliyle günlük İngilizce ve popüler İngilizce sözcüklerine hakkında size epeyce ipucu veriyor olacaktır. İngiltere menşeili website şu sıra Birleşik Krallık’ın en çok takip edilen web siteleri arasından ilk 10’da ki yerini epeydir koruyor.
  Bir de ben bakayım diyenler için: Ladbible 
 5. Küresel bir mecra: Forbes
  Yazdıklarını tüm basına duyurabilen ve 1917’den bu yana varlığını sürdüren bir dergi. Aynı şekilde başarılı bir şekilde web site mecrasında içeriklerine yer veriyor. Amerikan markası olan Forbes web sitesini ziyaret edip, teknolojiden otomotive, iş dünyasından eğitime, seyahatten sosyal medyaya kadar bir çok alanda farklı içerikler arasında kaybolabilirsiniz. Böylesine yoğun içeriklerin olduğu bir mecrada kimi zaman İngilizce metinleri okurken zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Kendinize kredi verin ve anlamasınız dahi okumaya devam edin. Nihai hedefiniz metnin tamamını anlamak yerine, metin hakkında genel fikir edinmek olsun. Hedefinizi küçülttüğünüzde başarı ulaşılması zor bir noktada olmayacaktır. Bir haftalık bir rutinde dahi kavrayış kabiletinizin sabırla İngilizce dil bariyerinizi erittiğini göreceksiniz.
  Bir yerden başlayalım diyenler için: Forbes

Küçük bir adımla kendisi için bir şey yapmak isteyenler için:

Paylaştığım yazının öne çıkan görseli: Photo by Jamie Street on Unsplash

Bir cevap yazın