Bir hobi edinmek

473 0

“Bir masa, bir sandalye, bir kase meyve ve bir de keman; bir insan mutlu olmak için başka neye ihtiyaç duyar”, demiş Albert Einstein. Dillere desten bir bilim adamı olarak, küçüklüğünden itibaren piyano ve keman çalan Einstein, Dünya’ya armağan ettiği tüm buluşlar için ömrünü adarken, bir yandan da müziğe olan ilgisini icra etmiştir. Sizce Einstein’in hobisi piyano ve keman çalmak diyebilir miyiz? Hatta belki de bu ilgisi için bir hobiden çok daha fazlasını söyleyebiliriz. Çünkü Einstein demiş ki, “Müzik, esrarengizliğin içinde yaşayabileceğimiz en güzel deneyimdir.” Öyleyse bu ilgi bir hobi olduğu kadar da büyük bir tutkudur. Bu tutkuyu keşfedebildiğinizde, o alanla ilgili yaptığınız çalışmalar rutinleşmeye başlıyor. Fark ediyorsunuz ki, bu artık bir hobi sizin için. Belki de resim yapmak, enstürman çalmak, koleksiyon yapmak ya da kitap okumak. Her ne ise hobiniz, onu tutkuyla yapabilmek… “İşte bütün mesele bu!”, tıpkı Shakespeare’ın dediği gibi.

Kimi zaman özgeçmiş hazırlarken, kimi zaman bir sohbet esnasında konu “boş zamanlarda neler yapılıyor?” ya da “neler yapıyorsun başka başka?” kısımlarına bir şekilde geliyor. O anlarda ufak bir farkındalık başlıyor, “sahiden ne yapıyorum” diye. Kimi zaman bakıyorsunuz ki, bir hafta boyunca yoğun çalışmışsınız bir şeye vakit ayıracak vakti bırakın da kendinize ayıracak vaktiniz kalmamış. Böyle bir monotonluk içinde farklı bir rutine başlamak kim bilir belki aklınıza gelmemiştir. Umarım bu yazı bu konuda biraz düşünmenize, yeni bir heyecana başlamanıza ve tutkunuzun peşinden gitmenize vesile olur.

 1. Genel Bakış: Bir hobi edinmeye nereden başlamalıyım?
  Bir aktiviteyi rutinleştirerek hobiye dönüştürüyoruz. Kendi samimi görüşüm bir hobinin ne bir sınırı, ne de bir kuralı vardır. Kendi özgün iradenizle, yapmaktan keyif aldığınız, vakit ayırırken kendinizi iyi hissettiğiniz bir aktivite tercihidir bu. Türk Dil Kurumu hobi kelimesini “uğraş” olarak tanımlamıştır. Bu uğraşın ne olacağı için biraz düşünebilirsiniz. Genelde nelere vakit ayırdığınıza odaklanabilirsiniz. Kimi zaman sadece kendinizi telefona vakit ayırırken buluyorsanız, telefonda nelere göz attığınızı düşünebilirsiniz. Eğer tam bu noktada bir şeye gerektiğinden fazla zaman harcadığınızı düşünüyorsanız, orada bir zaman ziyanına girdiğinizi kendinize hatırlatabilirsiniz.
  Kendim bir hobi edinmeye karar verdiğim de, idealize ettiğim şeyleri düşünmeye başlamıştım. Kendi zaman harcadığım şeyleri geri dönüp düşünürken, şunu fark etmiştim: bazı zamanlar kendimi piyano dinlerken buluyordum. Dolayısı kendi hobimin ne olduğu konusunda bu detayı fark edince, kadrajımı piyano konusuda çevirmiştim.
 2. Rutinleştirme: Bir hobi ne kadar süre yapılmalıdır?
  Bir önceki maddenin de içerdiği gibi, bir hobinin ne bir sınırı ne de bir kuralı vardır. Önemli olan siz ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz. Bu vakit ayırma kimi için haftada yalnızca bir gündür, kimi için iki haftada bir gün ve kimi içinde gün aşırı yapılacak bir uğraştır. Burada belirleyici ve söz sahibi olan sizlersiniz. Örneğin; deniz kabuğu koleksiyonu yapmak istiyorsunuz belki de kendinizi sürekli telefon ekranınızda bir deniz kabuğu görseli koyarken buluyorsunuz. Böyle bir hobi sürece yayılması gerektiği için uzun soluklu bir hobi olacaktır. Belki de bu hobi tatilden tatile, yazdan yaza vakit ayırdığınız bir şey olarak kendini konumlandıracak. Belki de hobiniz puzzle yapmak ve sizler bunu ayda bir icra etmek istiyorsunuz. Bu noktada fark ettiğiniz üzere uğraşı kim yapıyorsa onun zamanına göre hobinin süreside şekillenmektedir. Sonuç olarak, bir hobinin sıklığı ve düzenli yapılması kısacası rutinleştirilmesi o uğraşı hobi olarak nitelendirmemize imkan sağlamaktadır.
 3. Özelleştirme: Bir hobi kişiye özeldir, değil mi?
  Bir hobi aktivitesini gerçekleştirirken, kendinize özel bir zaman yaratıyorsunuz. Kendinizi, zihninizi ve kalp gözünüzü sadece o tutkuya adıyorsunuz. Bir süreliğine hayat monotonluğunuzdan ya da günlük yoğunluğunuzdan sıyrılıp, kendine özel o anda kayboluyorsunuz. Kendinize ayırabildiğiniz o vakit için mutlu oluyorsunuz ve tekrar vakit ayıracağınız zamanı heyecanlı bekliyorsunuz. Bir şey bu kadar tutkulu ise heyecanlandırmaması mümkün müdür? Hobi olarak yoga yaptığınızı düşünün. Sizin istediğiniz pozisyonları ve duruşları icra ediyor olun. Kendinizin arzuladığı şekilde hobinizi gerçekleştirmeniz, bu hobiyi size özel kılacaktır. Kimi zaman bir şeyi kuralına ya da kitabına göre yapma gayretinde oluruz. Kendinizi karakalem hobisi olan biri olarak hayal edin. Bir potre çizimi konusunda nereden başlayacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için vakit ayırın lakin hobinizi icra etmeye başladığınız kendinizi serbest bırakın ve sizin gözünüze güzel gelen şeyi çizin. Belki bir başkası için anlamsız olacak. Bunu göz ardı edin ve bu işi kendiniz için yaparak, kendinize bu krediyi tanımlayın. Bırakın hobiniz size özel, size ait olsun.
 4. Deneyimleştirme: Bir hobi deneyimsel olarak ustalaştırır mı?
  Düzen ve disiplin içeren, süreklilik kazanmış bir çok şeyin içerisinde bir ustalık edası bulursunuz. Hobi edindiğiniz aktiviteyi düzenli olarak icra ediyorsanız, deneyim kazandıkça disiplinli bir şekilde sürekli kendinizi bu işin içerisinde buluyorsanız orada bir ustalıktan -vakti gelince- söz etmek mümkün olacaktır. Bir hobi başlı başına bir deneyimdir. Bu deneyim bir önceki tekrarının farklı versiyonudur. Kendinizi kitap okumayı hobi edinmiş biri olarak düşünün. Bir kitabı tekrar tekrar okumak size hobi niteliğinde deneyim kazandırmaz lakin farklı kitaplar deneyimlemek, damak tadınızı genişletmek, farklı yazarların eserlerine vakit ayırmak size deneyim kazandıracaktır. Örneğin, farklı edebiyat akımlarının okuma deneyiminiz olacaktır. Bir yazarı belki bir dönemin eserlerini deneyimliyor olacaksınız. Bu tecrübeler sadece deneyimsel kalmayacak zamanla dünyaya bakış açınızda değişiklikler konusunda söz sahibi olan fikirlere dönüşecekler.
 5. Gerçekleştirme: Bir hobi ne zaman hobi olarak nitelendirilecek aktivite olur?
  Vakit ayırmaktan keyif alacağınız, yaptıkça mutlu olacağınız o uğraşı bulduğunuzda kendinizi bir bebek gibi düşünün. Daha yolun başındasınız, o hobiye vakit ayırmalısınız, rutinleştirmelisiniz, size özel kılmalısınız ve deneyim kazanmalısınız. Tıpkı bebeğin yürümeye geçme sürecinde emeklemesi, adım atmaya çalışması, kimi zaman düşmesi gibi… Bir hobiyi deneyimlerken de zorlanabilirsiniz. Kendinizi ney çalmak isteyen bir, olarak hayal edin. Bir ney enstürmanını üflemek oldukça zordur. Sabır ve olgunluk gerektirir. Aynı şekilde bir hobide de kimi zaman sabır ve sebat etmek gerekecektir. Bir uğraş için işte bu kemale erebildiğinizde hobinizden söz ediyor olabilirsiniz. Çünkü hobi edinmenin olgunluğu taşıyor ve bu işi icra ederken hakkını vererek yapıyorsunuz demektir. Aslında neyi yaparsanız yapın, tutku ve hakkıyla yapın! Hele ki bu bir hobi ise, para kazanma arzusundan uzakta kendinizi teslim ettiğiniz o aktiviteyi tüm kalbinizle gerçekleştirin.

Bugün hayatında yeniye yer vermek isteyenler için:

Paylaştığım öne çıkan görseli: Photo by Szilvia Basso on Unsplash

Bir cevap yazın